24.4.2012

גוגל רילייטד נסגר; אז למה פלוס לא נסגר?

 הרבה גאווה מקומית נשפכה על "גוגל רילייטד", תוסף לדפדפן 'כרום' ותוספת ל'טולבר' של דפדפן 'אקספלורר', שהושק בקיץ 2011. השבוע הודיעה גוגל שהיא סוגרת את השירות. אם 'רילייטד' לא מספק את הסחורה ומוצא עצמו מחוסל, למה לארי פייג' לא מחסל את "גוגל פלוס" שנכשל?


מרכז הפיתוח הישראלי של גוגל זכה לפירסום רב ב-16 לאוגוסט 2011. הוא זכה להשיק מוצר גלובלי חדש, שעבד אך ורק בשפה האנגלית. זה היה "Google Related". בקצרה, התוסף ניתח את תוכן הדף בזמן-אמת, ביצע חיפושים רלוונטיים והציע תוצאות רלוונטיות במקומות אחרים.

פרופ' יוסי מטיאס אמר כי 'למרכז הישראלי יש תפקיד משמעותי בתחום החיפוש'; רן בן-יאיר, מנהל המוצר, כתב את הפוסט החגיגי בבלוג הרשמי של גוגל; זיו בר יוסף, מנהל פיתוח בגוגל שהיה אחראי על הצוות של 'רילייטד', הסביר ב"כלכליסט" ולכלי תקשורת רבים איך עובד הפלא. הושק גם סרטון הסברה ביוטיוב שזכה ל-180 אלף צפיות.

פחות משנה לאחר ההשקה, גוגל הודיעה במסגרת "ניקוי האביב" שלה, בפוסט קצר בן 6 שורות, שהיא סוגרת את המוצר, ביחד עם מספר מוצרים נוספים שלא זכו להצלחה המקווה.

התוסף "Google Related" אכן נכשל, ואין עוררין על כך. הוא לא נתן ערך מוסף לגולשים, והם לא העבירו אותו מפה לאוזן. אין כאן את מי להאשים: המהנדסים עשו את עבודתם, וימשיכו הלאה לפרויקטים מעניינים אחרים.

גוגל עשתה כאן את הצעד הנכון: מה שלא עובד, נסגר. זה מה שגוגל תמיד ידעה להוציא לפועל: השקות מהירות, ניסויים חיים מול קהל גדול, והסקת מסקנות זריזה בעקבות נתונים כמותיים שזכו לאימות סטטיסטי.

בתמונה: גוגל רילייטד בפעולה (צילום מסך רשמי של גוגל)

מכיוון שאין שום דבר חריג בדרך שבה גוגל הרגה את "רילייטד", מתעוררת שאלה הרבה יותר בסיסית: אם גוגל יודעת לחסל מוצרים כושלים, מדוע היא לא מחסלת בהתאם את "גוגל פלוס"?

הרשת החברתית של גוגל לא זזה לשום מקום. הגרפים שלה הם סטטיים, ואין שום סימנים של צמיחה באופק. בזמן שפייסבוק עוברת את 900 מיליון המשתמשים, 'פלוס' נותרה שוממת לחלוטין. מרבית המשתמשים של "פלוס" הם פסיביים. רובם הגדול כבר הבין שאין טעם לספר פעמיים על מה שקורה בחיים שלהם, ולכן גם בעלי העניין - תאגידים ומפרסמים - נותרו בחוץ.

לפי סקר קומסקור לרבעון הראשון של 2012, משתמש פייסבוק ממוצע מבלה 8 שעות חודשיות בפייסבוק, לעומת 4 דקות (!) בלבד ב'פלוס'. הפער הוא פי 120, לא פחות ולא יותר. 

מנתוני החיפוש של "גוגל אינסייטס" (Google Insights for Search) עולה בבירור ש"פלוס" לא מדגדגת את קצות הציפורניים של פייסבוק. מבחינת התעניינות הגולשים, פייסבוק פופולרית ופעילה בערך פי 100 בהשוואה לגוגל פלוס, ואולי אף יותר מכך.

גוגל כתבה במפורש בבלוג הרשמי שלה ש"המוצר לא זכה לאימוץ שרצינו", כסיבה להשבתתו של "גוגל רילייטד". לכן יש לומר בהגינות שגם "פלוס" צריך לזכות באותו היחס. אחרי הכל, "פלוס" לא תרם דבר לגוגל, מלבד יצירת חיכוכים משפטיים נוספים ברחבי העולם סביב פגיעה בתחרות ועבירות על חוקי ההגבלים העסקיים. בקהילת המפתחים, "פלוס" הפך את גוגל לבדיחה. המוצר פיצל את החברה מבפנים, ועלה לה הרבה כסף.

"פלוס" הוא חריג מובהק: במלחמת הדפדפנים המתמשכת, גוגל מנהלת מאבק חכם עם מוצר בעל יתרון שהגולשים מעריכים כחשוב - מהירות. "גוגל כרום" הושק בתקופה שבה "אקספלורר" לא הפסיק להתדרדר, ובעקבות הביצועים המשופרים שהציג, נתן "כרום" מהלומה רצינית לאנשי מיקרוסופט. אף חברה אחרת לא הציעה דפדפן כה מהיר, והתגובה של הגולשים ממשיכה להיות חיובית: הגרפים של 'כרום' עדיין נמצאים בעלייה.

גם "יוטיוב", ענק הוידאו, ממשיך להוביל את הוידאו ברשת. אף מתחרה לא מתקרב אליו. גוגל קנתה מותג בנסיקה, השקיעה בו, שיפרה אותו, וקוטפת את הפירות. בכל יום שעובר, יוטיוב ממשיך לגדול ולהתרחק מכל אויביו הפוטנציאליים. 

ולכן ברור עד כמה גוגל מובסת בתחום החברתי: פייסבוק מתפתחת בקצב מדהים, והמוצר שלה כבש את העולם. בתחום המדיה הסוציאלית, לפייסבוק אין שום תחרות. השחקנים הרציניים היחידים -- טוויטר ולינקדאין -- נכנסו לנישות אחרות, והתבצרו שם. פייסבוק מתקרבת להנפקה שתהפוך אותה עשירה יותר, חזקה יותר וחכמה יותר.

מאיר ברנד, מנכ"ל גוגל ישראל, הסביר בנובמבר 2012 ש'גוגל פלוס' איננה רשת חברתית רגילה, ואיננה רשת חברתית שהיא אתר-יעד (בניגוד לפייסבוק). "אתם תרצו אינטראקציות חברתיות לא רק באתר-יעד, אלא גם את התובנה או את הסיגנל החברתי בכל דבר שאתם תעשו באינטרנט". לטענתו, יש 100 מליון משתמשים בחודש שמגיעים ל'פלוס' בתור אתר-יעד, ולקח לגוגל שנה אחת להגיע להישג זה. "עוד יש לנו המון המון עבודה", אמר ברנד, "אבל אני לא חושב שזה נורא כמו שזה נראה". תגובתי לדבריו הם: זה קשקוש. במבחן התוצאה, גוגל פלוס נכשל - כי אף אחד לא באמת פעיל בה.

רק פיגוע המוני, שיחריב לחלוטין את מטה פייסבוק בעיירה מנלו פארק שבקליפורניה, יכול לשפר במקצת את מצבו העגום של "גוגל פלוס". מכיוון שגם טרוריסטים מדופלמים משתמשים ב"פייסבוק" כדי לתקשר ולארגן פעולות, התרחיש הנ"ל אינו סביר כרגע.

מי ייתן ומנכ"ל גוגל, מר לארי פייג', יידע להסיק את המסקנה הנכונה, ויגאל את "פלוס" מייסוריו המתמשכים, ממש כפי שעשה ל"גוגל רילייטד" שפותח כאן אצלנו, בישראל.

הוסף רשומת תגובה
כל הזכויות שמורות לבלוג חופש החיפוש 2007-2012