24.1.2019

סין חסמה את בינג

השלטון הסיני חסם השבוע את מנוע החיפוש הפופולרי של מיקרוסופט, בצעד נוסף של צנזורה טכנולוגית מתהדקת והולכת. מנוע בינג מצטרף אל גוגל, פייסבוק, טוויטר, יוטיוב ואפילו מנוע חיפוש קטן כמו דאקדאקגו - כולם חסומים בפני אוכלוסיה אדירה של  1,417,893,322 בני אדם.

חומת האש הסינית התרחבה עוד יותר ביום רביעי השבוע, כאשר משתמשים סינים החלו להתלונן על כך שהם אינם מסוגלים להיכנס אל "בינג" (Bing.com), מנוע החיפוש של מיקרוסופט.

חסימת בינג לא אושרה רשמית על ידי השלטונות, למרות נסיונות של כלי תקשורת מערביים לבקש תגובה על החסימה. בדיקה ידנית באתר "צ'יינה פיירוול טסט" מאשרת את העובדה ש'בינג' אכן חסום.

בינג נחשב למנוע החיפוש ה-2 בחשיבותו בעולם, אחרי גוגל. בדירוג אלסקה הוא מס' 42. בישראל, הוא מהווה החלופה העברית היחידה למונופול החיפוש של גוגל (Google.co.il). מנוע החיפוש הדומיננטי בסין הוא ללא ספק באידו (Baidu), שנהנה משליטה של כ-70% בשוק הסיני הענק.

גוגל נאלצה להימלט מהרפובליקה הסינית כבר בשנת 2010, לאחר שהשלטונות הסיניים ביצעו שורה של צעדים שמנעו מן החברה האמריקנית להפעיל את שירותי החיפוש שלה בפני תושבי סין. מעבר לרשימות שחורות ודרישות צנזורה אינסופיות, השלטון הסיני ביקש גישה אל מרכזי הנתונים של גוגל, ובמקביל פעל בדרכים מפוקפקות כדי לבצע פריצות של האקרים סינים אל ליבת הקוד של גוגל, דרך סניף גוגל בסין.

החסימה הסינית לא מוגבלת רק למנועי חיפוש כמו גוגל, בינג או דאקדאקגו. אפילו שירותי המייל של גוגל, ג'ימייל, אינם זמינים לכל תושבי סין. שתי הרשתות החברתיות החשובות בעולם, פייסבוק וטוויטר, חסומות מזה זמן רב. בנוסף, הגרסאות הסינית והניידת של ויקיפדיה - שתיהן חסומות בסין.

ברשימת הפלטפורמות ומקורות המידע המרכזיים החסומים בסין חשוב לציין גם את בלוגספוט, אינסטגרם, גיטהאב, פינטרסט, פיירט ביי, דיילימושן, ניו יורק טיימס, אמזון יפן, יאהו יפן, דרופבוקס, סאונדקלאוד, רדיט, דר שפיגל ועוד.

נשיא סין, שי ג'ינפינג, מבקש להדק את אחיזתו על המידע הזורם פנימה אל סין. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא "המלחמה הכלכלית הקרה" בין ארה"ב לסין. סיבה נוספת היא הירידה בשיעור הצמיחה הסיני: רק 6.6% בשנת 2018. זהו נתון הצמיחה הגרוע ביותר של סין ב-28 השנים האחרונות.

רשויות הצנזורה בסין מפגינות רגישות גבוהה כלפי ביקורת מערבית, מידע על אירועים היסטוריים קשים (כמו הטבח בכיכר טיאננמן) וכל תוכן שנראה פורנוגרפי או גס-רוח. הסינון הקפדני מקשה מאוד על חברות טכנולוגיה מערביות לתפקיד בסין, שוק של 770 מליון משתמשי אינטרנט פעילים.

למעשה, אפילו פוסט זה חסום בסין - עקב החסימה הכללית של דומיין BlogSpot.com בכל רחבי סין.

China Firewall Test - www.bing.com - Blocked - 24-Jan-2019
אין תגובות:

כל הזכויות שמורות לבלוג חופש החיפוש 2007-2012