9.8.2012

גוגל מצלמת את ההתנחלות אריאל כחלק מישראל

גוגל החלה לצלם את ההתנחלות אריאל, שלפי המשפט הבינלאומי כלל איננה ממוקמת בישראל. הצילום נעשה במסגרת השירות "גוגל סטריט ויו" (Street View), שנקרא כאן 'תצוגת רחוב'. אריאל היא ההתנחלות היחידה המצולמת כעת על ידי גוגל.

"היכן המכוניות שלנו נוסעות כרגע?" - גוגל נמצאת כעת בתהליך של צילום ההתנחלות אריאל. עד כה, נמנעה גוגל מצילום מקומות שנויים במחלוקת, בוודאי כאלו שאינם שייכים לישראל על פי המשפט הבינלאומי, מוסדות האו"ם ומדינות האיחוד האירופי.

עתה מצלמת גוגל את ההתנחלות אריאל ולא חוששת לפרסם זאת:

אתר "גוגל סטריט ויו" בעברית; צילום מסך: 9 אוגוסט 2012

"גוגל לא יידעו אותנו", מסרה בתגובה דוברת עיריית אריאל, חן קדם-מקטובי.

לאחרונה הרחיבה גוגל את רשימת הערים שהיא מצלמת במחוז המרכז, הצפון והדרום.

במחוז המרכז מצלמת גוגל את תל אביב, אום אל-פחם, טירה, אריאל (ההתנחלות היחידה עד כה), טייבה, כפר קאסם וקלנסואה. ב-14 באוגוסט עודכן האתר שוב, ועתה כולל איזור המרכז גם את כפר סבא, מודיעין, מכבים-רעות, ראשון לציון, פתח תקווה, קרית אונו, נתניה ורחובות.

במחוז הצפון, ממשיכה גוגל לצלם את חיפה, העיר המרכזית באיזור זה, ובמקביל גם את בית שאן, סח'נין, טמרה, שפרעם, באקה-ג'ת, כרמיאל, עפולה, מגדל העמק, מעלות תרשיחא, קרית שמונה, מג'דל שמס, קצרין.

במחוז הדרום, מצלמת גוגל כרגע את רהט, באר שבע, קרית מלאכי, אשדוד, אילת.

בתמונה: מפת ישראל לפי שירות גוגל אנליטיקס
גוגל איננה עיקבית במדיניות שלה כלפי התנחלויות כמו אריאל: בשירות "גוגל אנליטיקס", למשל, המנתח כניסות לאתרים, אריאל איננה נכללת ברשימת היישובים הישראלים, ומפת ישראל נראית כך:

1) הגדה המערבית (יו"ש) אינם חלק מישראל
2) רמת הגולן אינה חלק מישראל
3) רצועת עזה אינה חלק מישראל
4) ירושלים המזרחית היא כן חלק מישראל
כיום, 56 ערים ישראליות נכללות ב"גוגל אנליטיקס", ואריאל איננה חלק מהן.

גוגל גם מתייחסת אל רמת הגולן בתור שטח שנמצא מחוץ לשטח ישראל, אך למרות זאת החלה לצלם את קצרין ואת מג'דל שמס.


גם ב"גוגל מפות", העיר אריאל איננה מוגדרת כחלק מישראל.
כאשר מחפשים "תל אביב", העיר מופיעה כך:


גם כאשר מחפשים "ירושלים" או "חיפה", הן משוייכות לישראל:


גם העיר ניו-יורק, למשל: מקבלת שיוך קטגורי לארה"ב:


 אריאל, כאמור - איננה מקבלת את הכיתוב "ישראל" מתחתיה, כאילו אין לה ארץ:


מצבה של אריאל דומה לזה של כל הערים הפלשתינאיות כיום, ב"גוגל מפות" - אין להן ארץ:
גם בשירות המרכזי של גוגל, תוכנית הפרסום "אדוורדס" (Adwords), ההתנחלות אריאל איננה חלק מן השטח של מדינת ישראל, אלא ממוקמת בתוך שטח אחר שנקרא "השטחים הפלשתינאים" (תרגום לעברית של המונח האנגלי: Palestinian Territories). מפת השירות נראית כך (משמאל):

בתמונה: שירות גוגל אדוורדס, מפת השטחים הפלשתינאים - אריאל למעלה משמאל

כדי להשיג אישור לצלם ברחבי ישראל, גוגל נדרשה לעבור דרך משרדי ממשלת ישראל. בהחלט ייתכן שצילום אריאל היא דרישה (תכתיב) ממשלתי, וגוגל היתה מוכנה לבלוע את העצם הזאת כדי להשיג את האישור לצלם בכל שאר הערים שרצתה להיכנס אליהם. הכנסת אריאל למעגל היישובים הישראלים היא מדיניות ממשלתית מוצהרת של ממשלת נתניהו. לאחרונה הוגדרה מכללת אריאל בתור אוניברסיטה, כתוצאה מלחץ ממשלתי ישיר על הגופים האחראים על ההשכלה הגבוהה בישראל.

ההתייחסות של גוגל אל העיר אריאל בתור יישוב ישראלי היא הפעם הראשונה שבה גוגל נוקטת בגישה זו. בין אם מדובר בטעות, השלמה עם מצב קיים או שינוי בדעת הנהלת גוגל - היא סותרת את גוגל מפות, גוגל אנליטיקס וגוגל אדוורדס.

לידיעת גוגל וממשלת ישראל - אריאל הוגדרה על ידי בית הדין הבינלאומי בהאג בתור התנחלות בלתי-חוקית, שאיננה ממוקמת בתוך שטחי מדינת ישראל הריבונית, אלא מחוצה להם. כל נסיונותיה של ישראל "להלבין" התנחלויות באמצעות בג"ץ, עתירות בינלאומיות או דו"ח אדמונד לוי - עלו בתוהו. דעתה של הקהילה הבינלאומית בנושא ההתנחלויות לא השתנתה כלל, ומעניין לראות כיצד תגיב ממשלת ארה"ב לפעולות גוגל בנושא.

עדכון (14/8): גוגל עדכנה את רשימת היישובים המצולמים. להלן צילום מסך עדכני:
הוסף רשומת תגובה
כל הזכויות שמורות לבלוג חופש החיפוש 2007-2012