26.10.2010

כך תרמה את יוטיוב: זיוף מספר צפיות

מנוע חיפוש הוידאו הגדול בעולם חשוף למניפולציות של יצרני תוכנות נכלוליים: זיוף מספר צפיות של כל סרטון אפשרי בעזרת שירותים שונים המוצעים ברחבי העולם, בתשלום כמובן; קידום סרטונים במנוע החיפוש של YouTube מזייף את הרייטינג, מנפח את המספרים ומפיל בפח את המשתמשים והתקשורת

מאמינים למספרי הצפיות ביוטיוב? תפסיקו להאמין.
מגוון תוכנות בתשלום וחברות שחוקיותן מוטלת בספק מציעות קידום סרטונים בצורה בלתי חוקית: ניפוח מספרים.


התוכנות מזרימות תנועה פיקטיבית באמצעות שרתי פרוקסי (proxy), המדמה התנהגות צופים וירטואליים מכל רחבי העולם. לא מדובר רק בביקור בעמוד מסוים, אלא גם בהקלקה על כפתור ה"פליי" (play) של הסרטון. התוצאה הסופית: בעלי עניין מנפחים לעצמם את הצפיות, תוך הונאת משתמשי האתר (fake views), משפרים את מקומם בתוצאות החיפוש של מנוע יוטיוב, וכך סוחפים אחריהם קהלים נוספים, המתפעלים מן הרייטינג.


גם אמצעי התקשורת נופלים קורבן למניפולציות הטכנולוגיות החדשות הללו, כאשר הם מסקרים "כוכבי יוטיוב" שייצרו את תהילתם באמצעות שכירי-חרב אלמוניים. העיתונים ותחנות הטלוויזיה לוקחים כמובן מאליו את נתוני ה-view count ומצטטים אותם באופן חופשי, בלי לבצע בדיקות או לפקפק באמינותם.

לא מאמינים? חפשו בגוגל את הביטוי boost youtube views. מיד תקבלו, למשל, את התוכנה "טוב ת'אמפר" (tube thumper), שמבטיחה להגדיל את כמות הצפיות בסרטונים ספציפיים וגם בערוצים נבחרים. תוך 6 שעות, הם מבטיחים, ותמורת 39 דולר, תוכל לשלוט בעצמך בכמות הצפיות.

ההסבר של 'טוב ת'אמפר' ללקוחותיה חולי הרייטינג פשוט וקל: "ככל שיהיו לך יותר צפיות, הסרטון שלך יופיע גבוה יותר בהשוואה לכל סרטון אחר בקטגוריה שלך או בחיפוש לפי מילות מפתח. וככל שמספר הצפיות שלך ביוטיוב יגדל, כך גם ישתפר המיקום שלך בתוצאות החיפוש של גוגל. התוצאה היא פיצוץ של תנועה מצופים אמיתיים..." (תרגום חופשי לעברית).

באתר אחר (PushTubeViews.com) מבקשים מהלקוחות להמתין 24 שעות לפני שהתוצאות יתחילו לזרום אליהם. באותה נשימה, הם מודים שאינם יכולים להבטיח שהחשבון שלך לא יימחק או ייסגר על ידי יוטיוב בגלל הפרות תנאי השימוש של אתר יוטיוב. זה שירות ללא אחריות.

תוכנת Tube Increaser היא החצופה מכולן: כל מה שאתה צריך לעשות זה להוריד את התוכנה, להפעיל אותה ואז להקליד את מספר הצפיות המבוקש (!). ובאופן בלתי-מפתיע, לא ניתן ליצור קשר בלתי-אמצעי עם מציעי השירות בכל דרך מקובלת: לא טלפון, לא מייל, לא כתובת משרדים. הכל "חוקי", כמובן.

מה אומרים ב"יוטיוב"?
הנהלת יוטיוב בהחלט מודעת לבעיה וכותבת עליה כך: "לצערנו, יש אנשים שמנסים להגדיל את ספירת הצפיות באופן מלאכותי...ל-YouTube יש טכנולוגיה מתוחכמת כדי לספור צפיות באופן עקבי. אם טכנולוגיה זו מזהה כי נעשה ניסיון להגדיל באופן מלאכותי את ספירת הצפיות של סרטון מסוים, תוקפא ספירת הצפיות של סרטון זה".

לא רק יוטיוב על הכוונת של זייפני הרייטינג: תוכנת FamePath מוכנה לקדם אותך גם ב-MySpace. מסתבר שלהקות פופ הן לקוח מצוין עבור תוכנות הזיוף הללו. משהו רקוב בתעשיית המוסיקה, אם כל ילד שיש לו כמה דולרים יכול לייצר לעצמו קהל פיקטיבי של עשרות, מאות ואולי מליוני מאזינים שאינם קיימים.

למי שרוצה מספרים מדויקים, באתר Videovisitors מוכנים לתת לך 10,000 צפיות תמורת 85 דולר. באתר אחר מציעים 300 תגובות, 300 נרשמים, 300 לייקים ו-50,000 צפיות תמורת 190 דולר. חברה אחרת, הטוענת שהיא בריטית מציעה 100 אלף צפיות ב-349 דולר, אבל לא מוכנה לומר איפה בדיוק היא ממוקמת - שהמשטרה ועורכי הדין יעשו את העבודה בעצמם.

מסתבר שאתר הסרטונים הגדול ביקום חשוף למעשי-מרמה של אנשי שיווק, קידום אתרים, קידום אמנים ואפילו האמנים עצמם. מישהו מוכן להרים את הכפפה ולחקור את הסיפור הזה עד הסוף?

הזמר לירן אביב

פוסט זה נכתב בהשראת הזמר לירן אביב, ש"הצליח" לאסוף למעלה מ-1.4 מליון צפיות לשיר שלו, "תגידי". לא ניתן כאן קישור לשיר, כיוון שייתכן שמדובר בשיתוף פעולה עם מעשה הונאה. בזכות המספר ה"מרשים" (שלא לומר, גבוה באופן חריג וחשוד) ביוטיוב, קיבל מר אביב הצעיר יחס תקשורתי ששוויו כסף רב.

עם זאת, מידע שהגיע ל"חופש החיפוש", ממקור שהיה נוכח אישית (במקרה) בשיחה של הזמר עם סוכניו החודש, מצביע על כך שבוצע זיוף מכוון במספר הצפיות של הסרטון ב'יוטיוב'. במילים פשוטות: על פי אדם שהקשיב לשיחה ללא ידיעתם במקום פומבי, לירן אביב ואנשיו הודו במפורש שהם זייפו את הרייטינג, ואף לא חששו לדבר על כך בקול רם, תוך נטילת סיכון שיהיו אנשים שישמעו אותם.

לפי המקור, אביב ואנשיו אף הביעו חשש שהזיוף יתגלה, ותידרכו את הזמר כיצד להתמודד עם שאלות בדבר הזיוף. חשוב להבהיר כי הזיוף נעשה בידיעתו של הזמר, תוך שיתוף פעולה מלא מצידו.

חבל שכלי התקשורת הישראליים, כמו 'ידיעות אחרונות' ו'ערוץ 10' נפלו קורבן למזימה של אביב ואנשיו. חבל עוד יותר שאתר חשוב כמו יוטיוב פרוץ לזיופים פשוטים וברורים כמו זה של לירן אביב. אם סוכניו של לירן אביב מעוניינים לצמצם את הנזק שנגרם להם כתוצאה מגילוי הזיוף, כדאי שיורידו בהקדם את השיר מאתר יוטיוב. מה שהחל כזיוף צריך להסתיים במחיקה.

תגובה: שולי זכאי, המנהל האישי של לירן אביב:  "לדעתי לא היה זיוף. אני ניזון מהתקשורת וממה שקורה. אני יותר איש של אולפנים. אני מוסיקאי בעצם. אני חושב שזה שטויות במיץ עגבניות".

ליאור זיני, מנהל השיווק של לירן אביב: "אני מכחיש. זה מצחיק אותי. זה ממש לא נכון. אמרנו שעשינו את זה בעבודה קשה, אנחנו יוצרים סביב לירן הרבה מאוד עניין באינטרנט. לא השתמשנו בשום תוכנה, והשיר הזה להיט, והוא צבר הרבה צפיות כי אוהבים אותו".

זיני הפנה אותנו לשיר "תגידו לה" של הזמר דודו אהרון, שקיבל (לכאורה) 3.9 מליון צפיות ביוטיוב תוך 7 חודשים בלבד (!). המספר החשוד הזה נמצא בערוץ שבו נרשמו רק 11 אלף צפיות, ושבו כל שאר השירים קיבלו 21 אלף צפיות לכל היותר. במילים פשוטות - אם זיני אכן מנפח את המספרים, הוא לא היחיד שעושה את זה.

זמן קצר לאחר פרסום פוסט זה, דווח בכלי התקשורת על תביעת-ענק כנגד דודו אהרון בגין העתקת שירים של מלחינים מזרח-אירופאים, ביניהם הלהיט הכי גדול שלו, "תגידו לה". אנשיו של אהרון לא הכחישו כי קיים דמיון רב בין השירים, אך טוענים שמדובר ב"השפעה". לפיכך, אם המנהל של לירן אביב נתלה בהתנהלות של דודו אהרון, הוא צריך למצוא לעצמו דוגמאות מוצלחות יותר.


השורה התחתונה
במדינת ישראל לא קיימים מספיק אנשים כדי לייצר 4 מליון צפיות בסרטון יחיד של זמר ים-תיכוני, פופולרי ככל שיהיה. זוהי עובדה. סרטוני המוסיקה הפופולריים ביותר ביוטיוב הצליחו להגיע ל-7 מליון צופים ומעלה, רק בעזרת קהל עולמי וזמן מצטבר של למעלה משנה. פשוט לא ייתכן שלהקות 'אלמוניות' כמו הביטלס, פרודיג'י, מיוז או מרילין מנסון הגיעו ל-8 מליון צפיות כעבור 3-4 שנים - בעוד זמרים אלמוניים בישראל מגיעים למספר דומה תוך מספר חודשים.

שלושה חודשים לאחר פרסום כתבה זו, פירסמה התוכנית "צינור לילה" בערוץ לילה כתבה ובה הדגימו ישראלים כיצד הם מזייפים את נתוני הצפיות ב'יוטיוב' בעזרת גורמים במזרח אירופה ובמדינה נוספת. אין ספק שהנהלת יוטיוב צריכה להתמודד בצורה הרבה יותר רצינית עם תעשיית הזיופים המשגשגת והבלתי-ידועה הזו.

הוסף רשומת תגובה
כל הזכויות שמורות לבלוג חופש החיפוש 2007-2012