22.5.2013

'ישראל היום' לא מבין את גוגל כרום

טעות בסיסית ביותר אירעה ב"ישראל היום" ב-22/5/13, כאשר העיתון ניסה איכשהו לדווח על עניין טכנולוגי בעל היבט פוליטי הקשור לגוגל בישראל ובשטחים הכבושים. הכשל מונח לפניכם.

הכתבת אפרת פורשר עשתה ניסיון אמיץ להתמודד עם הודעה אוטומטית של דפדפן "גוגל כרום", המציעה לגולש להחליף את דף החיפוש הדיפולטי (ברירת מחדל) ל"גוגל פלסטין" (google.ps) במקום "גוגל ישראל" (google.co.il).

כך נראית הכתבה בגרסה המודפסת (החיצים של 'חופש החיפוש' מדגישים את הטעות):


הטעות הקריטית של "ישראל היום" היא השימוש במילה "דפדפן".

דפדפן "כרום" של גוגל לא הציע להשתמש ב"דפדפן אחר" - רק באתר חיפוש אחר, שמתבסס על המיקום הגיאוגרפי של המשתמש. למיקום זה יש השלכות לאומיות: ראשית, גוגל משתמש בדומיין 'לאומי' (ps במקום il), ובנוסף גם בשם המדינה ולא בשם השפה ("גוגל פלסטין" ולא "גוגל ערבית"). אבל הדפדפן נותר אותו דפדפן בדיוק: "כרום" (Chrome).

מבחינת תוצאות החיפוש, חוויית המשתמש למתנחל יהודי ב"גוגל פלסטין" תהיה, מן הסתם, פחות טובה - שכן הממשק ה"פלסטיני" מציע תוצאות רק בערבית ובאנגלית. החיפוש באנגלית מיישר את הטקסט שמאלה, ולכן הוא לא נוח לקורא עברית. החיפוש בערבית מיושר לימין, אבל חלק מן המונחים בממשק מוצגים בערבית, ולא בעברית.

גוגל מזהה כל משתמש לפי כתובת IP ולפי נתונים טכניים אחרים שבהם הוא משתמש כדי 'למפות' את המיקום המדויק של כל מחשב. לפי שעה, לגוגל אין את היכולת לבצע מיקום מדויק מספיק כדי לדעת אם המשתמש נמצא בהתנחלות יהודית (בלתי חוקית), כפר פלסטיני קטן במקום נידח או עיר פלסטינית השייכת באופן רשמי לרשות הפלסטינית. גוגל גם לא מבחין בהבדל בין שטחי A, B ו-C כמובן.

בכל אופן, גוגל לא מציע לאף מתנחל או "מתיישב" להשתמש ב"דפדפן של מדינת פלשתין", כי אין דבר כזה בשום אופן. הטעות בנוגע למילה "דפדפן" חוזרת שלוש פעמים בכתבה, וניכר שגם הכתבת אפרת פורשר וגם העורך שהיה אחראי על הכתבה, שניהם לא הבינו דבר וחצי דבר בנושא עליו כתבו.

ב-29 בנובמבר 2012 אישרה העצרת הכללית של האו"ם את ההצעה להעניק לפלסטין מעמד של מדינה משקיפה. ההחלטה התקבלה ברוב של 138 נגד 9. הבקשה הפלסטינית לחברות מלאה באו"ם טרם התקבלה.

הטעויות של גוגל ומשתמשיו בנושא הפלסטיני הן רבות ומגוונות, בעיקר בגלל המורכבות הרבה של הנושא. כתבנו לא מזמן כאן על הבעיות של גוגל סביב נושא "גוגל פלסטין", ונראה שהמצב רק הולך להחמיר, עד אשר תוקם מדינת פלסטין באופן רשמי, אם בכלל.

הוסף רשומת תגובה
כל הזכויות שמורות לבלוג חופש החיפוש 2007-2012