20.3.2012

הוט - סליחה, תקלה

רק לעתים נדירות מסוגלות תוצאות החיפוש בגוגל להצחיק אנשים רבים כל כך. חיפוש על אתר "הוט" הביא היום, יום שלישי (ב-20 במרס 2012) את הכותרת המביכה "סליחה, תקלה"; הסיפור נמשך גם למחרת, וחזר לקדמותו ביום שלאחר מכן

בתמונה: תוצאות חיפוש ב"גוגל" על HOT ב-20 מרס 2012


הסיבה לכותרת "HOT - סליחה תקלה" היא פשוטה: האתר עבר עבודות תחזוקה, שברוב המקרים מתרחשות בשעות הלילה. הוט העלו עמוד זמני, שכותרתו היא אכן "סליחה, תקלה" (הוט באמת כתבה את זה).

בגוף העמוד הופיעה תמונה עם לוגו החברה, ובה הטקסט הבא: "גולשים יקרים, אתר HOT אינו זמין עקב עבודות תחזוקה המתבצעות כעת. אנו מתנצלים על אי הנוחות הזמנית". חשוב להדגיש שהטקסט הזה אינו נגיש לסורק של גוגל, כיוון שמדובר בתמונה המציגה טקסט, ולא "טקסט חי" שאותו גוגל יכול לסרוק במהירות.

גוגל סרק את האתר ב-19/3/12 בערב (21:39, לפי מה שנכתב בגוגל), וכך קיבל את דף הודעת התקלה. לכן הוא גם מציג אותה כעת לגולשים, כיוון שהיא נחשבת "מעודכנת" בעיני גוגל. הודעת התקלה המשיכה להופיע גם למחרת (21 מרץ), למרבה המבוכה.

ניתן לראות את צילום המסך של הגרסה הסרוקה בעזרת הקלקה על החץ שמשמאל לתוצאה.

בתמונה: צילום מסך של אתר הוט, כפי שנסרק ב-21:39, ב-19 מרס 2012 ע"י גוגל
מה שהחל בסריקה של 19 במרס, נמשך אל תוך ה-20 וה-21 במרס. ב-22 למרס (יום חמישי) כבר חזר המצב לקדמותו, וה"תקלה" נעלמה:

בתמונה: 'הוט' בתוצאות גוגל, 22 מרס 2012


ברמת ה-SEO, איך מונעים מתקריות מביכות כאלה להתרחש בעתיד?
1) להחזיר הודעת שגיאה מסוג 503 עבור כל הפניות לשרת האינטרנט (HTTP Header - Status Code), הודעה טכנית שמשמעותה מבחינת גוגל היא בעצם - "השירות איננו זמין כרגע, אל תסרוק כרגע".
[תודה למגיב שהעיר את תשומת ליבי לנושא הזה]
2) לא כותבים "סליחה תקלה" בכותרת עמוד התחזוקה (שומרים על שם החברה, כרגיל, ללא שינוי).
3) לא מבצעים עבודות תחזוקה בשעות הערב (בד"כ מחכים לאחרי חצות)
4) לא מונעים גישה מלאה לאתר בגלל עבודות תחזוקה, אלא משתדלים לתת גישה מינימלית לעמוד הבית ולאיזורים קריטיים, אם זה אפשרי.

מבחינת גוגל, תוצאות חיפוש כאלה הן שירות גרוע לגולשים. הפתרון שאותו גוגל מיישם בהדרגה הוא העלאת תדירות הסריקה, עד לרמה של דקות או שניות, בעתיד הנראה לעין.

לאחר האירוע, חיפוש בגוגל על "הוט תקלה" מחזיר עמוד "סליחה, תקלה" באתר הוט:

בתמונה: חיפוש "הוט תקלה" בגוגל; שימו לב לתוצאה האחרונה (5/5/12)עדכון אחרון: 5 אפריל 2012


הוסף רשומת תגובה
כל הזכויות שמורות לבלוג חופש החיפוש 2007-2012