2.9.2009

מישהו מקשר אליך?

יש לך אתר? יפה.
האם מישהו ברשת קישר אליו, ואתה לא יודע? סביר להניח שכן.
לכן יש כלים שאמורים לתת לך את המידע הזה.

החל מפברואר 2007, גוגל וובמסטר טולז מספק לבעלי אתרים כלי חשוב לקידום אתרים: קישורים לאתר שלך.

גוגל אינו היחיד שמספק כלי לאיתור קישורים חיצוניים עבור בעלי אתרים, דרך "כלי מנהלי האתרים" (תרגום של Google Webmaster Tools). גם יאהו סייט אקספלורר מאפשר תשובה סבירה לשאלה "מי מקשר אליך", אבל לשני הכלים הללו, המכונים בלשון המקצועית "באק-לינק טולז" (Backlink Tools) יש מגבלות מהותיות.

הכלי של גוגל לא מספק מיפוי מלא ומדויק של כל הקישורים לאתר מסוים ברשת. גוגל הודו בכך כבר בהתחלה, והמצב לא השתפר בצורה משמעותית עד היום. גם לאחר אימות אתר, המאגר מספק מידע חלקי על קישורים חיצוניים לדומיין מסוים, ולעתים מחמיץ קישורים שמופיעים בכל חיפוש פשוט על כתובת האתר ברשת.


בתמונה: כלי הקישורים של גוגל


ידוע שהאופרטור ":link" כבר מזמן לא מספק תמונה אמינה על הקישורים לאתר מסוים, אבל גם הכלי הרשמי של גוגל נותן תמונה מעוותת על מצב הקישורים, ולפעמים לא מספק אפילו קישור אחד לרפואה ("לא ידוע לנו על קישורים לאתר שלך", זה נוסח ההודעה בעברית).

כמות זה לא איכות
הכלל הזה תופס גם על קישורים חיצוניים: גם אם ידוע לך על מספר רב של קישורים חיצוניים לאתר שלך, עדיין קשה מאוד להעריך את איכותם הפרטנית והכללית. במילים אחרות, גוגל נותן לך את הנתונים הבסיסיים, אבל לא מספק את המידע המשמעותי שכולנו רוצים לדעת - מהם הקישורים שבאמת משפיעים על מיקום האתר שלי בתוצאות החיפוש של גוגל.

ניתן לומר שתדירות סריקת הדפים (מתי קישור מסוים נסרק לאחרונה) יכולה להצביע, אם לא לרמז, על איכותו וחשיבותו של קישור מסוים. אין ספק שיש משמעות לכך שדף נסרק בתדירות גבוהה, לעומת דף אחר שנסרק בתדירות נמוכה מאוד - אך קשה להבדיל בין שני דפים בעלי תדירות סריקה גבוהה (אחד יכול להיות איכותי ברמת פייג'ראנק 7, למשל, בעוד השני יכול להיות רק 5), ועוד יותר קשה להבדיל בין שני דפים בעלי תדירות סריקה בינונית.

חשוב לדעת שניתוח קישורים חיצוניים (מי מקשר אליי?) היה הכוח המניע מאחורי פיתוח גוגל בשנות התשעים, כאשר לארי פייג' וסרגיי ברין היו דוקטורנטים באוני' סטנפורד. מבנה האינטרנט לא איפשר לבעלי אתרים לדעת מי מקשר אליהם, והמידע יקר-הערך הזה הפך להיות הבסיס מאחורי הדרך שבה עובד גוגל: ניתוח מעמיק ומקיף של מערך הקישורים ברשת.


הכלי של יאהו

המתחרה הפומבי של גוגל בתחום זה הוא הכלי יאהו סייט אקספלורר. כלי זה מאפשר לקבל כמות מוגבלת של קישורים חיצוניים לכל אתר ברשת, בלי דרישת הוכחת בעלות (אימות שהאתר בבעלותך, על ידי העלאת קובץ לספריית השורש של האתר).

אם משווים את הכלי של יאהו לזה של גוגל, מיד מבינים שיש יתרון גדול לזה של יאהו: ניתן לקבל בעזרתו מידע יקר-ערך על קישורים של מתחרים, ולמעשה על כל אתר. העובדה שאין דרישת אימות כדי לקבל מיפוי קישורים חיצוניים (ולו חלקי), מאפשרת לכל אדם להשתמש בכלי ולבצע "ריגול תעשייתי" באופן יעיל ומהיר.

הבעיה הבסיסית של יאהו סייט אקספלורר, למרות שהוא עובד יפה, היא מגבלת הכמות: ניתן לייצא רק 1000 קישורים אל תוכנת אקסל (קובץ csv). זוהי מגבלה חמורה על בעלי אתרים פופולריים. המגבלה מובנת אם מדובר בבדיקה של אתרים בלתי-מאומתים (עומס על מערכת יאהו), אבל המגבלה אינה ברורה כאשר בעל אתר מבצע אימות מלא של בעלותו על האתר, ועדיין מקבל רק 1000 קישורים בקובץ מיוצא.


כלים נוספים
ברשת קיימים כלים רבים ה"מתעלקים" על הכלים של גוגל ויאהו, ומציעים ניתוח "באק-לינקס" מהיר ונוח. קחו למשל את בקלינק ווטש - רק מכניסים דומיין ומקבלים טבלה זריזה על המקום. כך גם הכלי של iwebtool והכלי של דיגיטל פוינט.

יש גם כלים מקוריים, שמנסים למפות את מערך הקישורים ברשת ולהציע שירות מקורי ומיוחד, כמו הכלי של מג'סטיק. הוא מאפשר לקבל תמונת מצב ממצה ומוחשית של מצב הקישורים החיצוניים באתר שלך, ותמורת תשלום סמלי - גם של המתחרים שלך.

ניתוח קישורים דורש כוח מיחשוב רציני, תשתית חומרה יקרה ומומחיות טכנית שקשה לצבור בזמן קצר. מנועי החיפוש הגדולים מטפלים בנושא בצורה טובה מאוד, אבל אין להם מונופול על סריקת הרשת. התחום עדיין נמצא בחיתוליו, למרות הדומיננטיות של גוגל בשוק מנועי החיפוש, וכלים לניתוח קישורים עשויים להמשיך ולצוץ בשנים הקרובות על ידי גופים עצמאיים שימצאו פתרונות חומרה ותוכנה מקוריים לסריקה יעילה של קישורים ברשת.אין תגובות:

כל הזכויות שמורות לבלוג חופש החיפוש 2007-2012