27.7.2011

מהפיכה מקומית: גוגל משיקה את אדוורדס אקספרס

גוגל מנמיכה את רף הכניסה למפרסמים בעזרת מערכת פשוטה יותר עבור עסקים מקומיים, כאלו שהמיקום הפיזי שלהם הוא קריטי, ושלחלקם אפילו אין אתר אינטרנט.

מערכת אדוורדס אקספרס (AdWords Express) מיועדת למגזר ה"לוקאלי", עסקים קטנים, שכונתיים, פינתיים, כאלו שאין להם נוכחות מעבר לרדיוס של קילומטרים ספורים. לעסקים הללו לא היה משתלם לבנות אתרים בשנים האחרונות, ולכן גוגל מציע להם לפתוח פרופיל עסקי קצר (כמו חשבון פייסבוק, במידה מסוימת), שיאפשר ללקוח למצוא אותם ב"גוגל מפות" בעזרת פרופיל עסקי של "גוגל פלייסס" (Google Places).

השקת אדוורדס אקספרס היא אירוע חשוב בגוגל, שבמשך שנים ניסה להיכנס לפלח העסקים הקטנים והשכונתיים בארה"ב ומחוצה לה. המערכת החדשה היא פשוטה הרבה יותר מה"אדוורדס" הרגיל: המפרסם הקטן לא נדרש להשקיע זמן ומשאבים בעריכת הקמפיין וניהולו. גוגל פיתח טכנולוגיה חדשה שמאפשרת אופטימיזציה אוטומטית לכל מרכיבי מסע הפרסום של הלקוח השכונתי הקטן.

אפשר לקרוא לזה "גוגל שכונה", בסלנג הישראלי. הפרסום מופיע אך ורק באיזור המצומצם שבו פועל העסק, אפילו לא בהכרח בכל רחבי היישוב שבו הוא ממוקם. גוגל מדגישים את שלושת הנקודות המרכזיות המבדילות את 'אקספרס' מן המערכת הרגילה: לא צריך נסיון בפרסום, לא צריך משרד או חנות (רק כתובת פיזית), ולא צריך אתר אינטרנט.

תוכנית ה"אקספרס" זמינה כרגע בארה"ב, אך הממשק אמור לאפשר הצטרפות של משתמשים חדשים בעברית, לפחות בקרוב. לכאורה, מדינת ישראל מופיעה ברשימת המדינות הנכללות בשירות החדש, ובכל מקרה "גוגל פלייסס" כבר זמינה לישראלים מזה זמן רב. עם זאת, בגוגל מציינים שהתוכנית פתוחה בארה"ב, בלי להשתמש במינוח "בלבד".

המגזר השכונתי, רחב ככל שיהיה, לא טופל כראוי ע"י גוגל ב-10 השנים האחרונות. פייסבוק, למשל, פונה למגזר הזה ומעודד אותו לפתוח דף עסקי. גוגל יצטרכו לעשות מאמץ רציני בפנייה למגזר הזה, כיוון שקשה יותר למצוא אותו. זהו פרויקט קלאסי של מאריסה מאייר, אחת הסמנכ"ליות הבכירות בגוגל, שעברה כדי להתמקד בפיתוח השיווק הלוקאלי בגוגל.

כש"אדוורדס" הושק בתחילת המאה הזו, הסיסמה שהגה סרגיי בריין, אחד משני מייסדי גוגל, עבור השירות היתה: "יש לך כרטיס אשראי ו-5 דקות?". היום, גוגל חוזרת אחורה לימים הפשוטים ההם, כשכל הטכנולוגיות הסלולריות מאפשרות לה לשרת כל גולש, סוף-סוף, לפי מיקומו הפיזי המדויק בעולם.


הוסף רשומת תגובה
כל הזכויות שמורות לבלוג חופש החיפוש 2007-2012