2.4.2009

בעולם של וואלה אין גוגל

ב-15 מרץ 2009 פורסמה ב"וואלה ברנז'ה" ידיעה על סקר TIM לחודש פברואר 2009. מקריאת סקר זה, מטעם TNS טלסקר עולה בבירור ש"גוגל" הוא האתר המוביל בישראל, בהפרש ניכר על פני כל המתחרים שלו.


אין חדש במידע הזה, אלא ש"וואלה ברנז'ה" החליטו להטעות את קוראיהם, לטובת קידום האינטרסים הפרטיים של חברת וואלה. רק ב-5 אפריל, לאחר פרסום פוסט זה (וכתבות נוספות), תוקנה הידיעה.

על פי כותרת המשנה של הידיעה המקורית: "וואלה! הוא האתר הישראלי הניצפה ביותר עם שיעור חשיפה של 68.4%". זה כמובן לא נכון. גוגל נהנה משיעור חשיפה גבוה בהרבה (90.2% לפי הטבלה המצורפת לכתבה, ושאותה אי אפשר לקרוא בלי להגדיל אותה).

הבלוף המשיך גם אל גוף הכתבה: "וואלה! ממשיך להיות האתר הישראלי המוביל עם שיעור חשיפה של 68.4%. ynet אחריו עם 63.1%.". שימו לב לשם התואר "ישראלי": כאן קבור הכלב.

האם גוגל הוא אתר "ישראלי"?


1) "גוגל ישראל" היא חברה ישראלית בעירבון מוגבל
2) לגוגל שני משרדים בישראל (תל אביב, חיפה)
3) גוגל ישראל מעסיקה אנשי פיתוח, שיווק ומכירות ישראלים
4) גוגל ישראל מוצג בשפה העברית עבור תושבי ישראל
5) הדומיין של גוגל ישראל -- google.co.il -- הוא ישראלי למהדרין
6) חדשות גוגל מוצגות בגרסה עברית מיוחדת (נחשו איזה פורטל ישראלי מסרב להיכלל בה? וואלה!)
7) גוגל ישראל מעורבת בקהילה, תומכת בארגונים ישראלים ומארגת אירועים ישראלים
8) גוגל מציע גם שירותי תרגום לעברית מכל שפה, ותרגום מעברית לכל שפה
9) גוגל מספק תיבות דוא"ל בעברית למשתמשים ישראליים (ג'ימייל)
10) גוגל מספק שירותי תמיכה בעברית, בעזרת אנשי צוות ישראלים המתגוררים באירלנד
11) גוגל מספק תוצאות חיפוש מקומיות עבור משתמשים ישראלים, על פי ניתוח כתובת ה-IP שלהם

נכון - שרתי גוגל ממוקמים בעיקר בחו"ל.
גם נכון - גוגל הוא תאגיד בינלאומי, בעל גישה אמריקנית לעסקים.
עוד יותר נכון - גוגל לא נוסד בישראל, ומרכז עסקיו לא נמצא בישראל.
אבל הוא אתר "ישראלי מספיק" בשביל להיות מספר אחת במדינה, בעיני ילדים קטנים, נוער, סטודנטים, בעלי משפחות, בעלי הון, פנסיורים ומי לא.

אם וואלה התכוונה לעשות תחרות "מי יותר ישראלי", הרי שתחרות זו לא הוכרזה רשמית במסגרת סקר TIM אותו הם מתיימרים לסקר בצורה הוגנת. מה שבטוח: את הגולשים זה לא מעניין. הם כבר החליטו ש"גוגל ישראל" משרת אותם כישראלים, מדבר בשפתם, מפרנס ישראלים, רשום בישראל ומשתלב בקהילה העסקית והחברתית של ישראל.

בעיה נוספת בהוצאת גוגל מרשימת האתרים ה"ישראלים", על פי וואלה ברנז'ה: יש די הרבה אתרים פופולריים בישראל שאינם עונים להגדרות הלאומניות הצרות של וואלה ועמיתיהם.
לדוגמה:
1) יוטיוב - אתר הוידאו מס' 1 בעולם, זוכה לדירוג גבוה מאוד בישראל - מקום 4, ממש אחרי ynet
2) פייסבוק - אתר בינלאומי תומך בעברית, מקום 6
3) הוטמייל / msn ישראל - אתר ישראלי-בינלאומי משולב, במקום 10
4) יאהו - אתר בינלאומי עם מעט מאוד עברית, מקום 17

כאמור, לאחר פרסום פוסט זה - תוקנה הידיעה בוואלה ברנז'ה, ושמו של גוגל הוזכר בסופו של דבר ("וואלה! הוא האתר הישראלי המוביל עם 66.2%, אחרי גוגל ששיעור החשיפה אליו עומד על 91.7%"). עם זאת, כותרת המשנה של המאמר ממשיכה להטעות: "וואלה! הוא האתר הישראלי המוביל", נכתב בה. האמת, כאמור: גוגל הוא האתר הישראלי המוביל.

אם פורטל וואלה רוצה שקוראיו ומשתמשיו יתייחסו אליו ברצינות - כדאי שיתחיל להתייחס למתחרים שלו ברצינות, ויפסיק להתכחש לקיומם. אם צוות וואלה ברנז'ה מעוניין לשמור על מראית-עין של אמינות עיתונאית, הוא לא יכול לשתף פעולה עם האינטרסים הסותרים של מחלקת הפרסום והמכירות של וואלה בעזרת הסתרה, עיוות או השמטה של תכנים ונתונים בלתי-מחמיאים.

לסיכום, רק הכותרת המקורית של ידיעת וואלה ברנז'ה מדויקת: "אין חדש בצמרת האתרים המובילים". הכותרת המתוקנת היתה "שיגרה בצמרת". בכל מקרה, אין חדש: גוגל מוביל, וואלה שני. את השאלה "מיהו ישראלי?", כמו גם "מיהו יהודי?", נשאיר לחוקרי מדעי המדינה באוניברסיטאות.


* * *

פוסט זה נכתב בהשפעת טור ספציפי של עידו קינן ב"העין השביעית"


הוסף רשומת תגובה
כל הזכויות שמורות לבלוג חופש החיפוש 2007-2012